Teknoloji Forumu'na Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
redrock avatar
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Darbe Komisyonu 4 saat Ağar'ı dinledi


 Konu: Darbe Komisyonu 4 saat Ağar'ı dinledi
 Tarih: 13-11-2012, Saat: 23:56
#1
Darbe Komisyonu 4 saat Ağar'ı dinledi

TBMM Darbe Ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Aydın Yenipazar'daki kapalı ceza infaz kurumunda Mehmet Ağar'ı dinledi. Yaklaşık 4 saat süren görüşme ile ilgili komisiyon üyeleri çıkışta açıklamalarda bulundu.


TBMM Darbe Ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Aydın Yenipazar'daki kapalı ceza infaz kurumunda Mehmet Ağar'ı dinledi. Yaklaşık 4 saat süren görüşme ile ilgili komisiyon üyeleri çıkışta açıklamalarda bulundu. TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Susurluk davası kapsamında Yenipazar Cezaevi'nde bulunan, eski İçişleri Bakanı ve eski DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı dinlemeye başladı.


27 Mayıs ve 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı AK Parti milletvekili Yaşar Karayel başkanlığındaki heyet, Aydın'ın Yenipazar İlçesi'ne geldi. Burada bulunan yüksek güvenlik cezaevine geçen heyet, Mehmet Ağar'ın ifadesine başvurmak üzere saat 13.40'da içeri girdi. Alt Komisyon Başkanı Yaşar Karayel, "28 Şubat döneminde Türkiye'nin yaşadığı travmaları soracağız. Geniş açıklamayı çıkışta yapacağız" dedi.


Komisyonda, AK Parti milletvekili Yaşar Karayel'in yanı sıra, MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, CHP Milletvekili Ahmet Toptaş, AK Parti milletvekilleri Feyzullah Kıyıklık, Cengiz Yabiloğlu, İdris Şahin ve Selçuk Özdağ bulunuyor.


Komisyonun, Refahyol hükümeti döneminde İçişleri Bakanlığı yapan Mehmet Ağar'a, Erbakan'ın olaylı Libya gezisi sonrası istifa sürecini, Susurluk sürecini ve kontrgerilla konusunu sorması bekleriyor.

ÖZDAĞ İLK BÖLÜMÜ ANLATTI


TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyesi AK Parti Manisa milletvekili Selçuk Özdağ, Yenipazar Cezaevi'nde eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'a yöneltilen soruların ilk bölümünü ve aldıkları yanıtları açıkladı.


İşi nedeniyle kendisinin ayrılmak zorunda kaldığını kaydeden Özdağ şunları söyledi:


?Mehmet Ağar'a özgeçmişinden itibaren soru sormaya başladık. Babasından başladık. Babası biliyorsunuz Adana Emniyet Müdürü idi. 1960 darbesinden sonra tutuklandı. Bu dönemde aile olarak yaşadıkları sıkıntıları, babasının işsiz kaldığı dönemleri sorduk. 'Biz çok şöhretli bir aileydik. Bürokraside çok güçlüydük. Çok sıkıntılı anlar yaşadık. 7-8 vilayet gezerek okullarımızı tamamlayabildik' dedi. Biz kendisinden 1960, 71 ve 80'e uzanan yolda bir serencam yani tarihi seyir dinledik. Bu dönem içerisinde darbelerin kötü olduğunu söyledi. Ama burada siyasilerin de üzerine düşen görevi layıkıyla yapması gerektiğini ifade etti.


Siyasi istikrarın çok önemli olduğunu, siyasetin güçlü olması gerektiğini söyledi ve 'siyaset güçlü olursa başkaları darbe yapmaya zemin bulamazlar ve darbelerine meşrutiyet kazandıramazlar' ifadesini kullandı. Bu dönem içerisinde hem siyasetin hem de emniyetin güçlü olması gerektiğini belirtti. Yıllarca milli istibarat teşkilatına bağlı olarak çalıştıklarını ve oradan bilgi aldıklarını, çünkü tüm bilgi teknolojilerinin milli istihbaratta olduğunu, emniyette olmadığını ifade etti. Şimdi ise emniyetin çok güçlü olduğunu, şu anda ABD, Rusya ve İsrail'den sonra en büyük istihbarati güce sahip ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. PKK ile başedebilecek güçte olduğunu ve en kısa zamanda da PKK'nın çok ciddi şekilde darbeler yiyeceğini, Türkiye'nin hem siyasi istikrardan mütevellit hem de son zamanlarda teknolojik olarak ulaşmış olduğu süreçten dolayı PKK'yı alt edebileceğini ifade etti.?

UĞUR MUMCU, TURGUT ÖZAL


Selçuk Özdağ, Ağar'a ?Uğur Mumcu'nun ölümünden sonra Güldal Mumcu ile bir görüşmesinde 'bir tuğla çekersem altından çok şeyler çıkar' ifadesini? kullanıp kullanmadığını sorduğunu belirtti. Özdağ, Ağar'ın ?Ben bu ifadeyi kullanmadım. Güldal Mumcu benim sınıf arkadaşım. Ben kesinlikle böyle bir ifadeyi kullanmadım. Hatta birkaç sefer bu konuyu tekzip etmeme rağmen, hala bu konuyla suçlanıyorum? dediğini belirtti.


Özdağ, Korkut Özal'ın, ?Turgut Özal suikastiyle ilgili olarak Mehmet Ağar bütün arka planları biliyor ve bununla ilgili bilgileri saklıyor?*açıklamasını da Ağar'a sorduğunu ifade etti. Özdağ, Ağar'ın verdiği yanıtı şöyle aktardı:


?Ben Özal'a çok büyük saygı duyuyorum. Özal, Türk siyasi hayatının çok önemli duayenlerinden bir tanesiydi. Bütün geldiğim noktalara Özal sayesinde geldim. Elbette ki yeteneklerim imkanlarım vardı ama, Özal hem çok değerli bir başbakan, hem de çok değerli bir siyasetçi ve cumhurbaşkanıydı. Ben bilsem bunları söylerdim neden söylemeyeyim? Bizim emniyetçi olarak, istihbaratçı olarak veya bu tür görevlerde bulunan insan olarak önemli olayları aydınlatmak gibi bir isteğimiz vardır. Öyle birşey olsaydı aydınlatmak noktasında gereğini yapardım. Kartal Demirağ (Özal'ın suikastçisi) ile ilgili söyleceklerim de bir dış bağlatısının olduğunu düşünmüyorum, tahmin etmiyorum. Kendisinin belki psikolojik nedenlerle bu işi yapmış olabileceğini tahmin ediyorum.?

PKK VE İSLAMİ YAPI


Ağar'ın daha sonra 90'lı yıllarla ilgili bilgi verdiğini anlatan Özdağ, ?Bu yıllarda terör örgütü PKK'nın çok güçlü olduğunu, ancak şimdi bu gücünü kaybettiğini söyledi. O dönemde askerlerin bölgedeki dini yapıyı ve Türkiye'deki islami yapının hassasiyetini ihmal ettiklerini, cenaze namazlarını dahi kılmadıklarını ifade etti. Daha sonra kendisinin gayretleriyle askerlerin dini değerlere saygı gösterdiğini ve askerlere de yöre halkının çok daha büyük saygı duyduğunu söyledi. Yöre halkının tekke ve medreselerin kapatılmasından sonra bu işleri gizli yaptığını ifade etti. O bölgede bizi hala mozaik olarak bir arada tutan tutkal unsurunun islam olduğunu söyledi. İslama ve o bölgenin insanının değer yargılarına saygı duymamız gerektiğini belirtti? diye konuştu.

AK PARTİ VE GÜNEYDOĞU


Ağar'ın Türkiye üzerine kafa yorduğunu dile getirdiğini belirten Özdağ, ?AK Parti'nin Güneydoğu Anadolu'da çok güçlü olması nedeniyle Türkiye'nin bölünmediğini söyledi. Bugün Türkiye'nin en büyük teminatının Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'da AK Parti'nin gücü olduğunu ve bunun devam etmesini gerektiğini belirtti. 'Eğer bu güç devam ederse, yani siyasi istikrar devam ederse, hem terörün üstesinden geliriz, hem de bu milletin AK Parti'ye olan teveccühü nedeniyle bölünme tehlikesini bertaraf ederiz, izole ederiz ifadesini kullandı? dedi.

ASIL SORULAR ŞİMDİ


Gazetecilerin, ?bu açıklamalar sizi tatmin etti mi??*sorusuna da Özdağ, ?Kendisi bir tarihi süreç içerisinde yaşadıklarını anlattı. Ben sadece sorularımı sordum. Asıl sorular şimdi başladı. 28 Şubat 1997 yılından 27 Nisan e-muhtırasına kadar olan süreçle ilgili sorular şu an sorulacak? dedi.


TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar*Karayel, Mehmet*Ağar ile yaptıkları görüşmenin tatminkar olduğunu söyledi.*TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, ''Susurluk davası'' hükümlüsü Mehmet Ağar'ı,*Yenipazar K1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda dinledi.


Yaşar Karayel başkanlığındaki 7 milletvekilinden oluşan komisyon üyeleri, Mehmet Ağar'la cezaevinde yaklaşık 4 saat görüştü.


Karayel, cezaevinden çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Ağar'a komisyon üyelerince ''28 Şubat süreci'' başta olmak üzere devlet kademelerinde görev aldığı dönemlere ilişkin sorular yöneltildiğini belirterek, şöyle konuştu:


''Kendi dönemiyle ilgili ailesi de biliyorsunuz geçmişten bugüne hep devlette görev yapmış insanlardı. 1960 ihtilali, 1971 muhtırası, 1980 darbesi, 28 Şubat ve 27 Nisan'la ilgili bütün arkadaşlarımızın soruları oldu. Bu sorulara içtenlikle cevaplar verdi. Özellikle 28 Şubat döneminde kendi döneminden 1996'ya kadar ki dönemde İçişleri Bakanlığı'ndan ayrılmasına kadar ki kısmı arkadaşlarımız sordu. Özellikle 'Refahyol' hükümetinin düşürülmesiyle ilgili konularda arkadaşlarımız sordu. 27 Nisan'da cumhurbaşkanı seçimlerine hangi noktalarda girmediler, niye girmediler, girmeme gerekçeleri neydi arkadaşlarımız onları da sordu. Kendisi bu konularla ilgili cevaplarını verdi.''

-''Bizim için tatminkar bir görüşme oldu''-


Mehmet Ağar'ın, ''Devlet adamı anlayışı içerisinde yapmış olduğu hizmetler döneminde kimseye herhangi bir kusur izafe etmeden doğru bildiklerini komisyon üyeleriyle paylaştığını'' dile getiren Karayel, ''Bütün kamuoyunun bildiği, bilmesini istediği bütün soruları sorduk, o da cevapladı. Hepsini kayıtlara geçirdik'' dedi.


Karayel, bir gazetecinin, ''Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın Libya gezisi sonrası istifasıyla ilgili sorularınız oldu mu?''*sorusunu ise şöyle yanıtladı:


''Sorduk, özellikle Dışişleri Bakanlığı istihbaratlarından gelen bilgiler olduğunu, o bilgileri Sayın Erbakan ile paylaştığını, gitmemesi gerektiğini Bakanlar Kurulu'nda anlattığını, daha sonra da bir kararname hazırlandığını, bu kararnameyle ilgili basın mensupları sorular sorunca 'haberim yok, ben öyle bir kararname imzalamadım' değini, daha sonra Libya'ya gittiğini ve sonrasında da kendisinin haklı olduğunu söyledi.''


''Sizin için olumlu bir görüşme miydi?'' sorusunu Karayel, ''Olumlu bir görüşmeydi. Şu ana kadar 200'e yakın Türkiye'nin geçmiş dönemlerine hizmet etmiş, şahit olmuş, şahitliğinde nelerin yaşandığıyla ilgili insanlarla konuştuk. Sayın Ağar'ı da bu noktada dinlemiş olduk. Bizim için tatminkar bir görüşmeydi. Kendisine 'geçmiş olsun' diyoruz. İnşallah kısa zamanda hürriyetine kavuşur. Kendisi iyi ve sağlıklı'' diye yanıtladı.

-''Kamuoyunun bilmediği bir şey anlatmadı''-


Komisyon üyesi CHP*Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş ise Ağar'ın, kamuoyunun bilmediği bir şeyi anlatmadığını ifade ederek, şunları söyledi:


''Sizin bilmediğiniz hiçbir şeyi söylemedi. İsrail'den*alınan ve kaybolan silahları sorduk, 'mücadele için bu*gerekiyordu' dedi. 'Silahların kaydı yok' dedim, 'evet, bunların kaydı olmaz' dedi.*Derin devletin ne olduğunu sordum, 'derin devlet, Musul ve Kerkük'ten başka toprak kaybetmemektir' dedi. Bundan ne anlıyorsanız anlıyorsunuz. Bir de işkenceleri sorduk, 'sert sorgu yöntemleriydi onlar' dedi. Sert sorgu yöntemlerinden ne anlamak gerekiyorsa bunu anlamak lazım.''


Toptaş, gazetecilerin, görüşmeyi verimli bulmamasına karşın içerde uzun süre kalmalarını hatırlatması üzerine ise ''Uzun şeyler anlattı ama hep bilinen şeyleri anlattı. Biz de anlatmasına fırsat verdik. Bir insan uzunca bir süre cezaevinde kalınca anlatma ihtiyacı duyuyor. Doğal karşılamak lazım. Beklediğim hiçbir şey alamadım. Sayın Ağar'dan ben zaten bir şey öğreneceğimizi beklemiyordum'' dedi.


Kaynak: DHA
Bunu Beğenenler:
Sponsor Reklam
sponsor reklam

 


Darbe Komisyonu 4 saat Ağar'ı dinledi konusu
Darbe Komisyonu 4 saat Ağar'ı dinledi Konusunun Linki Direk Link
Darbe Komisyonu 4 saat Ağar'ı dinledi Konusunun HTML Kodu HTML Link
Darbe Komisyonu 4 saat Ağar'ı dinledi Konusu BBCode Linki BBCode Link
Darbe Komisyonu 4 saat Ağar'ı dinledi Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bombayla sır 2 saat KingWizard 0 990 17-10-2015, Saat: 15:16
Son Yorum: KingWizard
  TCDD'den 24 saat sonra İdil Güneyi açıklaması KingWizard 0 1,007 14-10-2015, Saat: 00:16
Son Yorum: KingWizard
  Virgin kaza yaptı 14 saat terk edildik KingWizard 0 900 23-09-2015, Saat: 00:19
Son Yorum: KingWizard
  Saat yaptı bomba sandılar KingWizard 0 929 17-09-2015, Saat: 11:12
Son Yorum: KingWizard
  AB Komisyonu Başkanı Juncker, mülteci krizine karşı önlemleri açıkladı KingWizard 0 919 09-09-2015, Saat: 19:12
Son Yorum: KingWizardKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

kayseri escort - istanbul escorts - istanbul escort

© 2011-2021 Teknoloji Forumu Internet Hizmetleri.

Web sitemiz dahilindeki tüm sayfalar, bu sayfaları gösteren tüm ekranlar ve içerdiği her türlü bilgi ve bağlı materyal, yerleşim ve öğeler, (çözüm ortaklarının logoları ve yasal hakları hariç) TeknolojiFrm.Com'a aittir.
Yazılı izin olmaksızın ve kaynak belirtilmedikçe, (Kaynak göstererek alıntı yapılabilir.) kopyalanamaz ya da yayınlanamaz. TeknolojiFrm.Com sitesindeki içerik-ler 5070 sayılı kanun kapsamında dijital zaman damgasıyla ve DMCA tarafından korunmaktadır.
Tüm hakları, (insafiyet ile) saklıdır.

günlük yemek tarifleri - teknoloji haberleri - oyun indir

türk porno

türk vip ifşa , sex hikayeleri , porno izle , seks hikayeleri - porno

bakırköy escort - şişli escort - avcılar escort - beylikdüzü escort - beşiktaş escort - mecidiyeköy escort - ataşehir escort - kadıköy escort - bahçeşehir escort - kartal escort - pendik escort - maltepe escort - ataköy escort - taksim escort - avrupa yakası escort - anadolu yakası escort